Swain House Primary School
Headteacher: Mrs Dianne Richardson

Our School  »  Members Of Staff

Leadership & Management Team
Dianne Richardson Headteacher
Claire Broomfield Deputy Headteacher
Clare Pugh Acting Deputy Headteacher
Sam Keenan Assistant Headteacher for Inclusion and SEND
Paul Gibbs Assistant Headteacher Upper KS2
Nicola Normington Assistant Headteacher Key Stage 1, Y2 Class Teacher 
Kylie White Lead TLR Postholder responsible for pedagogy, Y6 Class Teacher
Andrew Doogan Assistant TLR Postholder responsible for pedagogy, Y6 Class Teacher
Christine Cashman ARC Teacher of the Deaf, TLR Post holder ARC
Gillian Mite Business Manager
Teachers
Julie Shaw Nursery Class Teacher
Liam North  Reception Class Teacher
Zarqa Nazir  Reception Class Teacher
Ella Broad  Y1 Class Teacher
Frances Moxon Y1 Class Teacher
Janine Taylor Y3 Class Teacher (0.5)
Jodi Moore  Y3 Class Teacher (0.5)
Anna Dearden  Y3 Class Teacher
Chole Broadbent  Y4 Class Teacher
Holly Bailes  Y4 Class Teacher 
Natalie Woods  Y5 Class Teacher
Louise Brow Y5 Class Teacher 
Andrew George  Y6 Class Teacher 
   
Sarah Cassandro ARC Teacher of the Deaf (0.6)
Support Staff
Corinne Doherty Higher Level Teaching Assistant
Jayne Rushworth Higher Level Teaching Assistant, Breakfast Club Lead
   
Ellie Armitage  Learning Mentor, Extra Club Lead 
Sarah Broadbent Learning Mentor, After School Club Lead
Louise Armitage Early Years Practitioner – Little Acorns Nursery for 2 Year Olds
Samantha Maddocks Teaching Assistant - Little Acorns Nursery for 2 Year Olds
Karen Theobald Teaching Assistant - Little Acorns Nursery for 2 Year Olds
Yvonne Conroy  Teaching Assistant  -  Little Acorns Nursery for 2 Year Olds, Breakfast Club TA, After School Club TA, Lunchtime Supervisor
Susan Hegan Early Years Practitioner – Great Oak Nursery
Charlotte Adams Early Years Practitioner – Great Oak Nursery
Lisa McKenzie  Teaching Assistant - SEND Great Oak Nursery, Breakfast Club TA, After School Club TA, Extra Club 
Molly Chadwick Teaching Assistant - Great Oak Nursery
Sharon Kowalcyzk Teaching Assistant - Great Oak Nursery, Breakfast Club TA, After School Club TA, Lunchtime Supervisor
Nazik Isnail  Teaching Assistant - SEND Reception 
Natalie Downes Teaching Assistant – Reception 
Joanne Finan Teaching Assistant – Reception
Gemma Loxam  Teaching Assistant – SEND – Y1
Danielle Blackmore  Teaching Assistant - SEND - Y1
Charlene Sheridan Teaching Assistant – Y1
Amanda Gabbutt  Teaching Assistant - Y1
Kirstie Bright   Teaching Assistant - SEND Y2
Julie Gudgeon  Teaching Assistant - Y2
Sarah Hanson  Teaching Assistant - Y2
Nicola Farr Teaching Assistant - SEND Y3
Tracey Tetley  Teaching Assistant - Y3
Julie Webb Teaching Assistant  - Y3
Leigh Greenwood Teaching Assistant – SEND Y4
Rachel Ferguson  Teaching Assistant –SEND Y4
Lynsey Patchett Teachinng Assistant - Y4
Julie Newton  Teaching Assistant - Y4
Sarah Gill Teaching Assistant - SEND Y5
Angela Littlewood Teaching Assistant – Y5
Jennifer Ward  Teaching Assistant - SEND Y6
Jodie Bostock Teaching Assistant –Y6
Nicola Bale Teaching Assistant – Y6
Denise Parkin Breakfast Club TA
Michelle Hoyle Breakfast Club TA, After School Club TA, Cleaner, ARC - Specialist Support Worker 
Toni McGrath ARC-Senior Specialist Support Worker
Deeba Saghir ARC – Deaf Instructor
Julie Robinson ARC – Deaf Instructor
Sabrina Smith ARC – Specialist Support Worker
Lynda Adams ARC – Specialist Support Worker
Charlotte Watson ARC – Specialist Support Worker
Abigail Hirst ARC - Specialist Support Worker
Melanie Vesey ARC - Specialist Support Worker, Cleaner, Breakfast Club, After School Club
Admin Staff
Vicky Scott PA to the Headteacher
Josie Mouatt  Office Manager
Julie Darke Administrative Assistant, Cleaner
Site Staff
June Holdsworth Caretaker, Senior Midday Activities Co-ordinator
Joanne Asquith Cleaner, After School Club
Samantha Asquith Cleaner